W Korpusie oficerów młodszych Policji gwiazdki liczone są od dwóch do czterech.

Niemal pewne jest, iż każdy człowiek spotka się kiedyś z policją. Niekoniecznie jako oskarżony czy podejrzany, ale nie są to jedyne przypadki, w których mamy możliwość spotkać się ze stróżami prawa. W tak zaistniałej okoliczności wiele osób chciałoby wiedzieć, z kim tak naprawdę ma do czynienia – czy to doświadczony funkcjonariusz czy tylko tzn. żółtodziób? Aby móc to określić musimy znać stopnie zawodowe w policji.

 

Stopnie policja prawa możemy odczytać przeważnie na naramiennikach ich mundurów, to one wskazują miejsce danego policjanta w jednostce to brak symboli na naramienniku, a ranga starszego posterunkowego jest oznakowana jako jeden poziomy biały pasek u dołu. Ponad Korpusem szeregowych znajduje się Korpus podoficerów policji, do którego zaliczamy sierżantów, starszych sierżantów i sierżantów sztabowych. Każdy z nich posiada na naramienniku pasek w kształcie szerokiej litery “v” – im wyższy stopień, tym więcej pasków. Po Korpusie podoficerów wyróżniamy Korpus aspirantów Policji, do którego należą aspiranci – są cztery stopnie w tym Korpusie. Im wyższy stopień, tym więcej gwiazdek na naramienniku (od jednego do czterech), a przez środek przebiega linia.

 

Z kolei w Korpusie oficerów młodszych gwiazdki liczą od 2-4, lecz bez linii. W Korpusie oficerów starszych policji także na naramiennikach znajdują się gwiazdki, lecz od jednej do trzech, a pod tymi gwiazdkami zobaczymy 2 poziome paski. Najwyżej w hierarchii jest Korpus Generałów Policji, do tego Korpusu zalicza się nadinspektor policji a dodatkowo inspektor generalny policji.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *