TWARZ

TWARZ

Chrypa.com - kompendium wiedzy » mutacja

Chrypa.com - kompendium wiedzy » mutacja

Chrypa.com - kompendium wiedzy » mutacjahttp://chrypa.com

Leczenie i profilaktykaSun, 01 Dec 2013 16:29:31 +0000enhourly1http://wordpress.org/?v=3.2.1Chrypka? A może mutacja?http://chrypa.com/2013/01/26/chrypka-a-moze-mutacja/

http://chrypa.com/2013/01/26/chrypka-a-moze-mutacja/#commentsSat, 26 Jan 2013 22:11:26 +0000redaktorhttp://chrypa.com/?p=112Mutacja głosu najczęściej dotyczy chłopców.

U chłopców w czasie dojrzewania, pod wpływem hormonów rozrasta się krtań. Następuje rozrost chrząstek krtaniowych. Wraz z tym wydłużają się i pogrubiają struny głosowe. Prowadzi to do zmiany tonacji głosu. Z do tej pory dziecięcego, wysokiego głosu powstaje męski, głęboki, niski głos. U części chłopców, częstym objawem przechodzenia mutacji jest chrypka jak leczyć.

Dotyka ona również dziewczęta. Chrypka pojawia się co kilka lub kilkanaście dni. Poza nią mogą pojawiać się nieoczekiwane dźwięki typu bardzo niski albo wysoki głos, często głos się załamuje lub cichnie tak, że jest ledwo słyszalny. Młodzi mężczyźni wyczuwają nadchodzącą zmianę i obawiając się ośmieszenia, mogą unikać wystąpień publicznych. Mutacja głosu to zjawisko całkiem normalne i naturalne. Zwykle trwa od 2 do 3 lat i przechodzi wraz z wiekiem. W sporadycznych przypadkach występuje również u dziewcząt. Przy nasilone mutacji głos może obniżyć się aż o dwie oktawy!

Dolegliwości związane z przechodzeniem mutacji można łagodzić. Ważne jest odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywa nastolatek. Suche powietrze dodatkowo podrażnia krtań i gardło i przez to nasila chrypkę. Zaleca się również wypijanie przynajmniej 2 litrów płynów dziennie. Bezwzględnie należy unikać napoi z kofeiną, alkoholem i napoi gazowanych. Można sięgnąć również po preparaty homeopatyczne do ssania, które nawilżą dodatkowo gardło. Również proste ćwiczenia wykonywane w zaciszu domowym mogą wspomóc nastolatka. Mruczenie pod nosem, wypowiadanie niskim głosem niektórych głosek (a, o, u, e) i sylab (np. ma, mu, de, du). Na pocieszenie należy dodać, że mutację przechodzi się tylko raz.