Łowienie to hobby, które polega na chwytaniu rybek na właściwy typ wędki.

Wędkarstwo to hobby wielu ludzi. Ten unikalny sport to dla wielu ludzi pomysł na spokój, odprężenie, konkurencję i opcja obcowania z przyrodą. Jakie można wyróżnić odmiany łowienia? Czymże się pomiędzy sobą wyróżniają? Jakie każde z tych rodzajów ma cechy szczególne?

Łowienie to zajęcie, jakie polega na łowieniu rybek na stosowny typ wędki. Pośród odmian łowienia da się wyróżnić sporty, jakie odróżniają się wśród innych sposobem połowu, typem przynęty, jak również miejscem łowu. Sport ten da się rozłożyć na:
– łowienie morskie,
– muchowe,
– podlodowe,
– wędkarstwo spinningowe,
– gruntowo – spławikowe,
– sumowe wędkarstwo,
– trolling.
Wszelki z tych sposobów posiada znaczące dla siebie cechy i elementy.
Morskie wędkarstwo to jest popularny rodzaj łowienia, w ciągu którego ryby łowione są na wędkę ze statku, wypływającego na otwarte wody. Dziedzina ta może być również wykonywana z brzegu albo brzegu portu. Jednakże zazwyczaj uprawiana jest ona sposobem tzw. kutrowym… sklep wędkarski zielona góra wydziela się kilka metod oraz strategii wędkowania. Najbardziej popularną jest trolling – przy połowie z łodzi, jak i również metoda gruntowo – spławikowa – łowienie ryb z plaży lub nadbrzeży. Metodą specyficzną używaną tylko i wyłącznie w połowie morskim jest połów na pilker pionowo, jaka opiera się na użyciu ciężkiej, sztucznej przynęty uzbrojonej w hak.
Wędkarstwo sumowe – jest to niezwykle młoda i modna sfera wędkarstwa, dotycząca połowu sumów. Praca ta zobowiązuje do zapoznania paru sposobów połowu, jak również użycia specjalnych urządzeń wędkarskich. Najsłynniejszą metodą wędkarstwa sumowego jest łowienie na żywca. Charakteryzuje się ona działaniem za pomocą pakietu spławikowego. Wabikiem do tego rodzaju połowu jest mała, żywa ryba, którą najczęściej jest leszcz, ukleja, karaś, kiełb, i tym podobne.
Dobre połowy uzależnione są także od pory działania. Właściwy sezon gwarantuje większe osiągnięcie. Pora dnia ma też wielkie znaczenie. Sumy są aktywne nocą, a więc to nocna pora będzie najodpowiedniejszą porą dla wędkarzy.

Wędkarstwo spinningowe – to popularna metoda łowienia amatorskiego i sportowego. Do połowów używa się wędki, kołowrotka oraz sztucznej zanęty. Metoda ta polega na naprzemiennym rzucaniu wabika zahaczonego na haczyk i ściąganiu jej za pomocą wędziska. Wędkarz może również podczas połowów ruszać wędką w sposób taki, aby przynęta wyglądała na słabą, żywą, chorą rybę. Metoda spinningowa służy głównie do połowu drapieżników takowych jak: szczupak, okoń, sandacz, sum, i tym podobne. Do połowu spinningowym sposobem konieczny jest fachowy sprzęt, w którym jest: wędka – zrobiona z krótkiego wędziska, kołowrotek z zawiniętą żyłką o rozmiarze zależnym od rodzaju łowionych rybek i wabiki, plecionek – typ linki zrobiony z wielu włókien, gumy – twistery – przynęta, woblery, obrotówki, błystki, rippery.