Istotnym roztworem zabezpieczającym potrzeby energetyczne pacjenta staje się roztwór glukozy.

Kroplówka, wlew kroplowy jest to zabieg medyczny który polega na przekazaniu pacjentowi dożylnie, podskórnie, doodbytniczo płynów mających substancje np. glukozę, mikroelementy, leki roztwór soli fizjologicznej oraz substancje krwiozastępcze oraz krwiopochodne. Podawane roztwory lub zawiesiny zawsze są jałowe. Możliwe jest dawanie kroplówki i w warunkach chałupniczych, o ile pacjent ma założone wkłucie dożylne i osoba podająca płyny jest odpowiednio przeszkolona. Głównym zadaniem kroplówki jest uzupełnienie deficytu wody albo krwi w ustroju pacjenta a także jego odżywienie i wytworzenie równowagi wodno-elektrolitowej i także kwasowo-zasadowej. Zespół kroplówkowy składa się z:
– specjalnego zbiornika,
– kroplomierza,
– kabla doprowadzającego płyny do organizmu, zakończonego igłą bądź kanką.
Kroplówka może być stosowana w ramach doraźnej pomocy lub jako stały element leczenia. Jednorazowe podawanie kroplówki w warunkach chałupniczych można zrobić w sytuacji:
– deficytu wody i zaburzeń elektrolitowych spowodowanych biegunką albo wymiotami,
– wysokiej gorączki, kiedy występuje konieczność nawodnienia organizmu,
– przekazania leków przeciwbólowych albo rozkurczowych.
Należy jednak wspomnieć, aby właściwie dbać o miejsce, w jakim jest wkłucie dożylne. Zabezpieczyć przed infekcjami, zapaleniami, krwiakami. Wszelkie płyny podawane w mieszkaniu powinny być nabyte w aptece i trzymane w prawidłowych warunkach.
Systematyczne podanie leków u chorych potrafi być wskazane w sytuacji:
– zniszczenia rakiem, anoreksją,
– potrzeby żywienia pozajelitowego,
– obowiązku regularnego podawania leków.
Istnieją sytuacje, gdy wprowadzenie kroplówki w warunkach domowych jest niemożliwe. Zalicza się do tego środki krwiopochodne i krwiozastępcze, cytostatyki czy niektóre antybiotyki.
Kroplówki przekazywane w okolicznościach domowych to najczęściej preparaty posiadające na celu uzupełnienie elektrolitów oraz płynów. To inaczej roztwory mające rożne wartości jonów podstawowych pierwiastków: sodu, potasu, magnezu wapnia w postaci rozpuszczalnych soli. Wielokrotnie stosuje się:
– płyn z solą fizjologiczną (NaCl),
– roztwór wieloelektrolitowy,
– klasyczny roztwór Ringera bądź z mleczanami.
Istotnym roztworem ochraniającym potrzeby energetyczne organizmu jest roztwór glukozy. Pozwala on na uzupełnienie niedoborów żywienia przez niewielki czas.
Bardzo znane w obecnym okresie są kroplówki witaminowe. Wykorzystywane są nie tylko do uzupełnienia niedoborów odżywczych, ale także w kierunku regulacji po zbyt dużym spożyciu alkoholu, by zmniejszyć objawy tak zwanego kaca.
Potwierdzona skuteczność kroplówek jest wysoka. Największą zaletą kroplówek jest fakt, iż substancje odżywcze i płyny wędrują wprost do krwiobiegu chorego. Jeśli chory wymaga podawania leków kroplówką, przed rozpoczęciem podawania płynów trzeba je wlać do buteleczki z odpowiednim roztworem. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu roztwór soli fizjologicznej (0,9%) bądź glukozy (5%)

Autor: kroplówki Gdańsk

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *